Miejski Podwieczorek - nowy mural na szlaku miejskim.

#Aktualności

Na budynku elewacji przy ulicy Zborowej 4 odsłonięty został kolejny miejski mural autorstwa Ryszarda Paurowskiego. Dzieło zatytułowane "Miejski Podwieczorek" zawiera w sobie elementy nawiązujące do istniejących w dawnym Raciborzu przemysłów czekoladowego, cygarowego i winiarskiego.

Miejski Podwieczorek to rozbudowany projekt składający się z trzech etapów. Głównym założeniem projektu było zebranie ludzi/mieszkańców-twórców kultury, osób prowadzących działalność jak i aktywnych uczestników Raciborza związanych z jego subkulturą oraz osób dzielących wspólny entuzjazm do ziemi Raciborskiej.

Przy patronacie firmy FIONE Sp. z o.o. Sp.k. właściciela sieci ostrog.net oraz wsparciu Urzędu Miasta zaistniała możliwość zebrania wszystkich przy jednym stole i rozpoczęcia prac nad projektem. Działanie w pełni uzasadnione i opracowane miało swój początek w pierwszym etapie. Zakładał on zaaranżowanie planu zdjęciowego niezbędnego do zebrania materiału fotograficznego oraz materiału video, który posłuży do pracy w kolejnych etapach.

Projekt miał i ma nadal za zadanie przekazania istotnych treści dotyczących tradycji, obyczaju a inspiracją-punktem wyjścia stała się już nieistniejąca Winiarnia. Motyw podwieczorku jest klasycznym ujęciem, które można spotkać w wielu dziełach znanych artystów. Jest jasną w zrozumieniu metaforą ukrytych treści jakie i ten mural w sobie kryje. Malowidło jest swego rodzaju zapisem pewnego okresu, w którym międzypokoleniowe działanie ludzi trwa od wielu lat i przecina swojego drogi w tym samym mieście. Każdy z uczestników odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości kulturowej/subkulturowej miasta Racibórz.

Mural ten jest zaledwie drugim etapem całego przedsięwzięcia. Trzecim i ostatnim etapem jest otwarte spotkanie, na którym zostanie przedstawiony i omówiony proces powstania, sylwetki osób, które poświęciły swój czas i chęci dla projektu "Miejski Podwieczorek". Udowadniamy tym samym, że współpraca między ludźmi o różnych poglądach i z różnych dziedzin jest możliwa. Dowodzi to, że w Raciborzu może zaistnieć dobra sztuka tworzona przez lokalnych twórców, w których warto inwestować oraz promować.

Sam artysta swoje dzieło opisuje tak:

Mural jest utrzymany w stylistyce realistycznej. Malarskie podejście przełamuje czyste odzwierciedlenie idealnego zdjęcia, nadając mu swoisty charakter.
„Miejski Podwieczorek” to uchwycenie zwyczaju tuż przed jego końcem. Młody gospodarz wraz z żoną i dzieckiem zapraszają starszego przyjaciela na podwieczorek w celu uczczenia dobrego rocznika wina. Spotkanie przy stole symbolizuje równość między pokoleniami. Stół jest metaforą osi czasu. Mimo, iż rodzimy się w różnych punktach, żyjemy na tej samej osi. Ważnym aspektem sceny jest wielowarstwowość pokoleniowa.

Młodzi gospodarze - teraźniejszość
Przyjaciel - przeszłość
Dziecko - przyszłość


Spożywanie wspólnych posiłków jest dobrym medium do kontynuowania tradycji jak również jej tworzenia. Autor uważa te wartości za aktualne i ponadczasowe. Treść sceny wzbogacają rekwizyty związane z historią Raciborza. Niejednoznaczne ukazanie symboli ma zachęcić widza do samodzielnego odkrywania ich znaczenia.

do góry