Raciborskie murale i mozaiki

#Szlaki miejskie

Panorama dawnego Raciborza

Mural panorama RaciborzaMural przedstawia panoramę Raciborza autorstwa Friedricha Bernharda Wernera, która powstała w połowie XVIII wieku w Norymberdze. Śląski rysownik, autor dzieł Scenographia Urbium Silesiae i Topographia Silesiae stworzył liczne grafiki przedstawiające miasta śląskie. Na tej raciborskiej uwiecznił i opisał najważniejsze obiekty istniejące wówczas w mieście. Jedna z kopii miedziorytu znajduje się w zbiorach Muzeum w Raciborzu.

 Autorzy muralu: Ryszard Paurowski, Martyna Baranowska, Adam Feliniak

Rok powstania: 2021

 

Mural wykonano na zlecenie Miasta Racibórz.

Dawna synagoga

Mural dawna synagoga

Jak czytać mural ?

 


Ściana budynku jest metaforą współczesnego świata, pęka i odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element trójwymiarowości wprowadza widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Roślina spaja obie kultury, religie, wydaje owoc który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością. To krzew, z którego każdy może czerpać dobro.

Autor: Ryszard Paurowski

Rok powstania: 2021

Mural wykonano na zlecenie Miasta Racibórz.

 

Raciborskie mozaiki

W mieście możemy znaleźć formy artystyczne wspaniale podkreślające estetykę przestrzeni publicznej. Z całą pewnością można zaliczyć do nich mozaiki, które zdobią ściany budynków przy Rynku oraz przy ulicy Długiej. Autorami tych przepięknych dzieł sztuki są Marian Zawisło i Zbigniew „Rudy” Nowak. Dekoracje pochodzą z lat 70. ubiegłego stulecia i stanowią nieodłączny już element przestrzeni miasta. Parę lat temu staraniem władz Miasta Racibórz zostały poddane renowacji.

„Zegar Słoneczny” mozaika ceramiczna autorstwa Mariana Zawisło, wykonana w 1974 roku na budynku przy ul. Długiej 1. 

„Ślązak” i „Ślązaczka” - mozaika ceramiczna usytuowana w 1974 roku na budynku przy ul. Długiej 7.

„Kosz Owoców” - autorstwa Zdzisława „Rudego” Nowaka.

do góry