Podziemny Racibórz

#Z historii miasta

Racibórz pod naszymi stopami

Racibórz to nie tylko to co widzimy na co dzień. To także wielowiekowa historia, często ciekawa, wielobarwna i ukryta głęboko. W przypadku tej konkretnej atrakcji...dosłownie. W artykule prezentujemy wybrane zabytki i skarby, które kryły się i wielu przypadkach wciąż kryją się pod ziemią.

  1. Na podwórzu pomiędzy ulicami Długą i Rzeźniczą znajdują się pozostałości średniowiecznego osadnictwa. Są to relikty zaplecza średniowiecznych działek mieszczańskich. Natrafiono tu m. in. na drewniane studnie z XIII i XIV wieku.

    Drewniana studnia

  2. Wokół kościoła św. Jakuba oraz przy północnej pierzei raciborskiego rynku znajduje się zapomniany cmentarz, który funkcjonował w okresie średniowiecza. Podczas badań archeologicznych natrafiono na 98 pochówków, z których 4 poddane zostały dekapitacji (obcięte głowy układano przy ramionach zmarłych).


    Zapomniany, średniowieczny cmentarz

  3. W kościele pw. św. Ducha oraz przylegającej do niego od strony północnej kaplicy pw. św. Dominika (zlikwidowanej w XIX wieku) znajdowała się nekropolia, gdzie odkryto m. in. groby książęce oraz pochówki zakonnic dominikanek.


    Pochódwki

  4. Na terenie obecnego placu dominikańskiego znajdował się od czasów średniowiecza aż po XIX wiek klasztor dominikanów. Fundamenty zabudowań tego konwentu znajdują się pod nawierzchnią dzisiejszego targowiska miejskiego.


    Fundamenty zabudowań

  5. Przy ul. Mickiewicza, w miejscu gdzie obecnie znajduje się budynek Banku PKO BP, podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono unikatowe naczynie służące w okresie średniowiecza do mycia rąk. To naczynie, zwane akwamanilą, zostało sprowadzone do Raciborza z terenów obecnego pogranicza holendersko-niemieckiego w XIV wieku.


    Fragment wykopaliskAkwamanila


  6. Podczas budowy budynku zlokalizowanego przy ul. Browarnej znaleziono piękne gliniane zabawki i naczynia, które wyprodukowano w XIV wieku.


    Gliniane zabawkiGliniane naczynie


  7. Pod nawierzchnią ulicy Odrzańskiej znajdują się relikty fortyfikacji miejskich. Archeolodzy zlokalizowali tam Bramę Odrzańską oraz fragmenty muru obronnego, który otaczał średniowieczny Racibórz.


    Fragmenty fortyfikacji miejskich

  8. Pod nawierzchnią ulicy Długiej znajdują się relikty fortyfikacji miejskich. Archeolodzy zlokalizowali tam Bramę Wielką oraz fragmenty muru obronnego, który otaczał średniowieczny Racibórz.


    Relikty fortyfikacji miejskich

  9. Pod nawierzchnią ulicy Długiej znajduje się drewniany rynsztok, którym dostarczano i odprowadzano wodę. Służył on mieszkańcom Raciborza już od czasów średniowiecza.


    Drewniany rynsztokDrewniany rynsztok

  10. W południowej części Rynku, poniżej bruku, odnaleziono pozostałości dawnej drewnianej drogi, której nawierzchnia zbudowana była z dranic ułożonych na legarach.


    Wykopaliska w południowej części rynkuPozostałości drewnianej drogi


  11. Pomiędzy ulicami Reymonta i Londzina, w miejscu gdzie obecnie znajduje się sklep „Biedronka”, od czasów średniowiecza przepływała rzeczka Psina. Podczas budowy budynku sklepu natrafiono na dawny most nad tą rzeczką.


    Dawny most na rzeczce PsinieDawny most na rzeczce Psinie



  12. W trakcie remontu budynku bramnego Zamku Piastowskiego odnaleziono kanał ceglany prowadzący w kierunku zachodnim. Udało się odkopać kilkanaście metrów kanału, który biegł pod ulicą Zamkową.


    Ceglany kanał pod ulicą ZamkowąCeglany kawał pod ulicą Zamkową

do góry