Podziemny Racibórz
#Z historii miasta
Racibórz pod naszymi stopami
Racibórz to nie tylko to co widzimy na co dzień. To także wielowiekowa historia, często ciekawa, wielobarwna i ukryta głęboko. W przypadku tej konkretnej atrakcji...dosłownie. W artykule prezentujemy wybrane zabytki i skarby, które kryły się i wielu przypadkach wciąż kryją się pod ziemią.
- Na podwórzu pomiędzy ulicami Długą i Rzeźniczą znajdują się pozostałości średniowiecznego osadnictwa. Są to relikty zaplecza średniowiecznych działek mieszczańskich. Natrafiono tu m. in. na drewniane studnie z XIII i XIV wieku.
- Wokół kościoła św. Jakuba oraz przy północnej pierzei raciborskiego rynku znajduje się zapomniany cmentarz, który funkcjonował w okresie średniowiecza. Podczas badań archeologicznych natrafiono na 98 pochówków, z których 4 poddane zostały dekapitacji (obcięte głowy układano przy ramionach zmarłych).
- W kościele pw. św. Ducha oraz przylegającej do niego od strony północnej kaplicy pw. św. Dominika (zlikwidowanej w XIX wieku) znajdowała się nekropolia, gdzie odkryto m. in. groby książęce oraz pochówki zakonnic dominikanek.
- Na terenie obecnego placu dominikańskiego znajdował się od czasów średniowiecza aż po XIX wiek klasztor dominikanów. Fundamenty zabudowań tego konwentu znajdują się pod nawierzchnią dzisiejszego targowiska miejskiego.
- Przy ul. Mickiewicza, w miejscu gdzie obecnie znajduje się budynek Banku PKO BP, podczas wykopalisk archeologicznych odnaleziono unikatowe naczynie służące w okresie średniowiecza do mycia rąk. To naczynie, zwane akwamanilą, zostało sprowadzone do Raciborza z terenów obecnego pogranicza holendersko-niemieckiego w XIV wieku.
- Podczas budowy budynku zlokalizowanego przy ul. Browarnej znaleziono piękne gliniane zabawki i naczynia, które wyprodukowano w XIV wieku.
- Pod nawierzchnią ulicy Odrzańskiej znajdują się relikty fortyfikacji miejskich. Archeolodzy zlokalizowali tam Bramę Odrzańską oraz fragmenty muru obronnego, który otaczał średniowieczny Racibórz.
- Pod nawierzchnią ulicy Długiej znajdują się relikty fortyfikacji miejskich. Archeolodzy zlokalizowali tam Bramę Wielką oraz fragmenty muru obronnego, który otaczał średniowieczny Racibórz.
- Pod nawierzchnią ulicy Długiej znajduje się drewniany rynsztok, którym dostarczano i odprowadzano wodę. Służył on mieszkańcom Raciborza już od czasów średniowiecza.
- W południowej części Rynku, poniżej bruku, odnaleziono pozostałości dawnej drewnianej drogi, której nawierzchnia zbudowana była z dranic ułożonych na legarach.
- Pomiędzy ulicami Reymonta i Londzina, w miejscu gdzie obecnie znajduje się sklep „Biedronka”, od czasów średniowiecza przepływała rzeczka Psina. Podczas budowy budynku sklepu natrafiono na dawny most nad tą rzeczką.
- W trakcie remontu budynku bramnego Zamku Piastowskiego odnaleziono kanał ceglany prowadzący w kierunku zachodnim. Udało się odkopać kilkanaście metrów kanału, który biegł pod ulicą Zamkową.